Czym są pożyczki płynnościowe?
Pandemia koronawirusa stała się potężnym ciosem dla gospodarki. Wielu przedsiębiorców w wyniku obostrzeń i nowych realiów, znalazło się w głębokim kryzysie finansowym, wiele firm upadło, inne straciły płynność finansową. Pożyczki płynnościowe są jednym z elementów tarczy antykryzysowej, zaproponowanej przez rząd. Są to pożyczki bez oprocentowania, z długim czasem spłaty (6 lat), a także z możliwością wakacji kredytowych. Ich celem jest pomoc przedsiębiorcom w zachowaniu finansowej płynności pokryciu bieżących zobowiązań.
Kto może złożyć wniosek o pożyczkę płynnościową
Tutaj czas na zderzenie założeń z rzeczywistością. Faktycznie, pożyczki płynnościowe są bardzo pomocne dla przedsiębiorców, jednak haczyk polega na tym, że trzeba spełnić szereg wymagań. Po pierwsze, jest to pomoc przeznaczona dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Liczba osób zatrudnionych w twojej firmie nie może przekraczać 250. Dodatkowo, musisz pokazać, że sytuacja finansowa przedsiębiorstwa pogorszyła się po 31 grudnia 2019 roku. Jeśli już wcześniej miałeś takie problemy, pożyczka płynnościowa ci nie przysługuje.
Nie przysługują mi pożyczki płynnościowe - co mogę zrobić?
Wielu przedsiębiorców boryka się z tym, że nie są im przyznawane pożyczki płynnościowe, z różnych powodów. Jak możesz pozyskać środki finansowe w inny sposób? Jedna możliwość to kredyt bankowy, ale pamiętaj, że w grę wchodzi tutaj twoja zdolność kredytowa. Inna opcja to pożyczka indywidualna w firmie pozabankowej. Wybierając to rozwiązanie, nie musisz dostarczać dokumentacji o dochodach.