Jak sprawdzić przedawnienie długu? Praktyczne porady
W obliczu obecnego kryzysu i inflacji, coraz więcej osób zaciąga pożyczki czy bierze różne rzeczy na raty. Problem pojawia się w momencie, w którym nie jesteśmy w stanie spłacać naszych finansowych zobowiązań, a wokół nas zaczyna kręcić się spirala długów. Jest jednak jedno rozwiązanie, które może nas uchronić przed spłatą - przedawnienie długu. Dlatego ten krótki artykuł poświęcimy temu, jak sprawdzić przedawnienie długu.
Kiedy dług się przedawnia? Typy roszczeń
Zacznijmy od tego, że regulacje co do tego, kiedy następuje przedawnienie, są określone w przepisach prawnych. Dlatego odpowiadając na pytanie, jak sprawdzić przedawnienie długu, podpowiadamy: najpierw zajrzyj do Kodeksu cywilnego, a konkretnie artykułu 117. Tam znajdziesz m.in. informacje o tym, jak będzie wyglądał termin dla poszczególnych typów roszczeń. Podstawowy termin wynosi 6 lat, ale już przedawnienie mandatu otrzymanego w komunikacji miejskiej nastąpi po roku. Dlatego tak ważne jest to, aby poznać dokładnie przepisy, a następnie sprawdzić daty w umowie czy na wezwaniu do zapłaty.
Czy trzeba składać wniosek o przedawnienie długu?
Odpowiadając krótko: nie. Owszem, do 2018 roku był wymóg składania takiego wniosku, jednak obecnie przepisy się zmieniły i nie ma już takiej potrzeby. Wystarczy wnieść zarzut przedawnienia roszczenia w trakcie rozprawy sądowej. Procedura teraz wygląda znacznie prościej jednak trzeba mieć na uwadze to, że bieg przedawnienia może zostać przerwany.